حامد : دوست دخترم داره به اسم دوست اجتماعی به من خیانت می کنه!

حامد : دوست دخترم داره به اسم دوست اجتماعی به من خیانت می کنه!

حامد : لطفا” رو تعریف کنید. من بعد از 5 سال رابطه بسیار نزدیکمون با پسری دوست شده و میگه که دوست اجتماعیشه و هیچ مشکلی پیش نخواهد اومد.باهاش خیلی هم صمیمی شده و حرفاش رو حتی بیشتر از من تو بعضی مسائل قبول داره. نمیدونم من اشتباه میکنم یا اون. حداقل روزی یک ساعت تلفنی باهاش صحبت میکنه. با هم صمیمی شدن، شوخی می کنن. من از طرفی دلم می خواد روشن فکر باشم و جلوشو نگیرم. ولی از طرف دیگه احساسم می گه این مسأله به زودی به رابطه ما ضربه می زنه. لطفا راهنماییم کنید. ممنون

پاسخ : حامد عزیز سلام. تعریف خیانت از نظر افراد مختلف، متفاوت است. مشکلی که در جامعه ما وجود دارد این است که ما خودمان را مجبور می‌کنیم روشنفکر باشیم. در حالی که هنوز گرفتار افکار و های هستیم، به خودمان فشار می آوریم که مثل ها فکر کنیم. در حالی که ما شرقی هستیم! من اصلاً نمی گویم کدام نوع طرز فکر بهتر است؟ اما یک چیز را بدان. به خودت فشار نیار مدلی باشی که نیستی!

می دانم دلت نمی خواهد سنتی فکر کنی و دوست دخترت را محدود کنی. اما می توانی احساس ناراحتی ات را از این موضوع بیان کنی. با او بد رفتاری نکن! به رابطه او توهین نکن! تهمت نزن! اما خیلی راحت بگو که از این دوستی اجتماعی ناراحتی. و از دوست دخترت بخواه که این رابطه را تا آنجا که می تواند کم کند. هایت را همیشه در رابطه مشخص کن. طرف مقابل تو اگر به هر دلیلی نتواند یا نخواهد به خط قرمز های تو احترام بگذارد، حق انتخاب دارد که با تو بماند یا نه. اما این مسأله خیلی بهتر از این است که هر یک از شما به خودتان فشار بیاورید طوری زندگی کنید که نیستید! و مسائلی را تحمل کنید که از جنس باورهای شما نیست!

مشکل دنیای عاطفی بسیاری از جوانان ما شبیه مشکل تو است. زن ها و مرد ها یک دنیای رویایی در تلویزیون و رسانه های مختلف از دنیای روشنفکر غرب می بینند و دلشان می خواهد خیلی زود مدرن شوند و بتوانند به قول خودشان سبک و سیاق یک زندگی روشنفکر را در پیش بگیرند. من به هیچ عنوان مشکلی با ندارم. اما روشنفکری یعنی چه؟ روشنفکری از نظر هر کسی یک معنا دارد. و تو باید معنایی را دنبال کنی که از پوست و استخوان تو باشد. نه اینکه خودت را وادار کنی جزئی از بافتی شوی که نیستی!

احساساتت را به دوست دخترت بیان کن. به او بگو که از این شرایط ناراحتی. و از او بخواه که برای روابط اجتماعی اش حد و بگذارد. بعد با هم بنشینید و در مورد این حد و مرزها به تفاهم برسید. یک حد وسط را انتخاب کنید که به هیچ یک از شما فشار نیاید. اما از هم بخواهید که به این حد و مرزها احترام بگذارید. اگر حرفت را گوش داد که خوب بهتر! اما اگر گوش نداد و خودش را ادامه داد، نمی‌گویم دختر خوبی نیست. اما این می تواند نشانه ای باشد که شما برای هم ساخته نشدید. چون دنیای فکری شما با هم متفاوت است. اما مخالفتت را اعلام کن. این خیلی بهتر از این است که یک عمر ادای آدم به اصطلاح روشنفکری را در بیاوری که نیستی! بعد در دلت احساس بی غیرتی کنی!

 

                                                                                                                                 آناهیتا جعفری

                                                                                                                                 روانشناس و روانکاو

مطالب مرتبط

نظرات شما

  1. Avatar علی گفت:

    سلام … مطالبتون خیلی جالب هستش

0
X