گمنام : اگر همه چیز به اختیار خداست. پس تکلیف اختیار و عقل ما چی می شه؟

گمنام : اگر همه چیز به اختیار خداست. پس تکلیف اختیار و عقل ما چی می شه؟

گمنام : سلام خانم جعفری یه سوال دارم. این که اگر همه چیز به خداست و جبری هست، پس تکلیف اختیار و و ما چیه؟مانقش داریم تو سرنوشتمون؟ اینو که منکر نیستین؟

پاسخ : دوست خوبم سلام. تابحال کلاس رانندگی رفتی؟ در کلاس رانندگی برایت پیش آمده که یک دلسوز کنارت بنشیند و با تمام محبتش بخواهد به تو رانندگی یاد دهد؟ اگر این تجربه را داشتی پس خوب می توانی با همین مثال ساده پاسخ سوالت را دریافت کنی. معلم مهربان تو به تو اجازه می دهد پشت فرمان بنشینی و ماشین را برانی تا رانندگی یاد بگیری و پیشرفت کنی. اما خودش هم حواسش کاملا به تو هست. هرجا که بخواهی اشتباه کنی و به جایی یا کسی بزنی، خودش فرمان را می گیرد و هدایت می کند و تو را از خطر می دهد. سپس دوباره فرمان را به تو می سپارد تا به رانندگی ات ادامه دهی.

در این مسیر فکر نکن فقط تو را می بیند و فقط نگران تو است که تصادف نکنی. بلکه نگران عابران پیاده ها هم هست. قرار نیست هرجا دوست داری فرمان را بچرخانی و گازش را بگیری و بروی. معلم تو هوای عابران پیاده را هم دارد. اگر جایی احساس کند داری به سمتی می روی که ممکن است به کسی آسیبی وارد شود جلوی خواسته تو را می گیرد. حتی گاهی اگر بخواهی تند بروی. زیر پای خودش یک ترمز دارد که محکم آن را فشار می دهد. و جلوی سرعت تو را می‌گیرد. ممکن است از ترمز محکم او سرت به شیشه بخورد و درد بکشی اما خوشحالی که او حواسش به تو هست. و هرجا که لازم باشد ترمز تو را می گیرد. اگر شاگرد خوبی باشی، با معلمت لجبازی نمی کنی و سعی می‌کنی کاری را انجام دهی که او می گوید و مسیری را بروی که او صلاح می داند. اینجا است که تو اراده ات را در راستای اراده معلمت قرار داده ای و اجازه داده ای که او راه را به تو نشان دهد. چون به او اعتماد داری و می دانی که او مراقب تو است. اما تو میتوانی و این اختیار را داری که حرف او را گوش نکنی و هر مسیری که دوست داری برای رانندگی انتخاب کنی اما عواقبش با خود تو است. ممکن است مسیر شلوغ و سختی را انتخاب کنی که آزارش فقط به خودت می رسد. این قصه راه زندگی و اختیار ما است. به ما اختیار داده اما ما را تنها نگذاشته. امیدوارم با همین مثال ساده توانسته باشم پاسخ سوالت را بدهم دوست من. در پناه باشی.

                                                                             آناهیتا جعفری

                                                                             و صاحب امتیاز دفتر مشاوره مهر و روشنایی

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
X